Jak radzić sobie z pracownikiem przechodzącym kryzys osobisty?

Najlepszy typ menedżera to taki, który potrafi dostosować swoje podejście do sytuacji. Na przykład, jeśli pracownik przeżywa trudny okres w życiu osobistym, czy wiesz, jak sobie z nim poradzić?

Być może przychodzi do Ciebie pracownik, być może Twoja gwiazda, i mówi, że rozstaje się ze swoim partnerem i biorą rozwód. Jest oczywiście zdruzgotany i w rezultacie jego emocje są bardzo rozproszone. Nie ma na tej planecie osoby, która byłaby w stanie całkowicie odłożyć na bok taki osobisty kryzys i udawać, że nic się nie dzieje - oczywiście, że będzie to miało wpływ na jej pracę. Sedno sprawy sprowadza się do tego, jak menedżer radzi sobie z tym problemem i jak dostosowuje swoje podejście, aby wesprzeć pracownika.

W jaki sposób problem osobisty może wpłynąć na pracę pracownika

Zależy to całkowicie od rodzaju problemu, ale może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał wziąć wolne w pracy. W takim przypadku należy postępować zgodnie z protokołem, np. czy pracownik musi uzyskać zwolnienie lekarskie, czy też otrzymuje urlop od organizacji? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie i zależy ono od konkretnych zasad obowiązujących w danej organizacji. Poza tym, gdy pracownik wraca do pracy lub gdy po prostu jest w pracy, jeśli nie wziął wolnego, należy mieć świadomość, jak ta kwestia może wpłynąć na jego wydajność.

Problem osobisty może wpłynąć na sposób pracy pracownika, np:

  • mniejszą otwartość podczas spotkań przy stole zarządu
  • skłonność do popełniania błędów w określonych momentach, gdy ich uwaga jest nieco osłabiona
  • Może nie utrzymywać kontaktów z innymi pracownikami w takim stopniu, jak wcześniej
  • Mogą być drażliwe
  • Może zaistnieć potrzeba powierzenia im innych rodzajów zadań, np. takich, które nie wymagają głębokiej koncentracji
  • Może to mieć wpływ na ich zdrowie, na co należy zwracać uwagę.

Oczywiście, jeśli pracownik jest w pracy, powinien wykonywać swoje obowiązki, ale jako troskliwy i skuteczny menedżer powinieneś wykazać się zrozumieniem dla problemu i wspierać go w tym, że stara się prowadzić swoje życie zawodowe najlepiej, jak potrafi.

Jak można wesprzeć pracownika w takiej sytuacji?

Punktem wyjścia jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego środowiska pracy. Na przykład, jeśli meble w Twojej firmie są obecnie ustawione w biurze na planie otwartym i masz dużą i bardzo aktywną przestrzeń, pełną rozmów i współpracy, może to nie być idealne miejsce dla Twojego pracownika. Oczywiście nie chcesz zabierać go z jego stałego miejsca, ponieważ sugerowałoby to, że coś jest nie tak z jego pracą i zwróciłoby na niego uwagę w biurze, więc jak możesz sobie z tym poradzić? Można pomyśleć o rozwiązaniach, które zapewnią im więcej prywatności w miejscu, w którym się znajdują, np. o poduszkach na biurko lub ekranach biurowych. W ten sposób można znaleźć złoty środek.

Należy również zadbać o stworzenie przyjaznego i kreatywnego środowiska, ponieważ pomoże to poprawić ogólny nastrój w biurze. Pomyśl o kolorach i ich bezpośrednim wpływie na nastrój, a także o dodaniu roślin lub przyrody. Są to niewielkie zmiany, które mogą przynieść ogromne korzyści.

Ważne jest, aby pracownik wiedział, że jeśli potrzebuje pięciu minut przerwy, ma do tego prawo. Może to być pozwolenie na udanie się do miejsca na przerwę, kiedy tylko tego potrzebują, lub po prostu do sali konferencyjnej, jeśli jest wolna. Zasadniczo należy dać im przestrzeń na oddech, jeśli czują, że wszystkiego jest za dużo. Znajdą się tam krzesła konferencyjne, na których będą mogli się wygodnie rozsiąść na kilka minut, przegrupować się i wrócić. Bardzo ważne jest, aby pracownik wiedział, że może robić to, co uważa za konieczne, i że jest w tym wspierany.

Innym dobrym rozwiązaniem są regularne wizyty kontrolne. Polityka otwartych drzwi, polegająca na byciu zawsze dostępnym, gdy pracownik chce porozmawiać, będzie najbardziej wspierającą i skuteczną taktyką, jaką możesz zastosować. Powiedz im, że w razie potrzeby mogą przyjść do ciebie i nie zastanawiać się nad tym dwa razy. Powiedz, że być może raz w tygodniu będziecie się regularnie spotykać, aby porozmawiać o wszystkim, o czym chcą, i zobaczyć, jak się sprawy mają. Nie musi to być formalne spotkanie z działem kadr, nie musisz siedzieć w sali konferencyjnej z meblami, możesz to zrobić w swoim biurze, przy kawie i bez zbędnego zamieszania.

Wspieranie pracowników, którzy przechodzą trudny okres, jest nieodłącznym elementem skutecznego zarządzania. Wiedząc, co należy, a czego nie należy robić, będziesz mógł odegrać rolę w ich powrocie do zdrowia, a oni pozostaną lojalni wobec Ciebie w przyszłości, ponieważ byłeś przy nich, gdy potrzebowali zrozumienia.

Autor

Justyna Kołodziej

Redakcja postowanie.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@postowanie.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z odpowiednim wyposażeniem biura.

Jak wybrać dobrą niszczarkę?
Jakie są rodzaje niszczarek?
Czy inwestycja w drukarkę jest odczuwalna?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.