Elastyczne formy pracy są coraz powszechniejsze w nowoczesnym środowisku biurowym i jest to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy chcą osiągnąć większą równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Jednym z takich rozwiązań jest elastyczny czas pracy.
Mimo że wszyscy o nim słyszeli, nie wszyscy rozumieją, jak on działa. Dobra wiadomość jest taka, że gdy już się do tego przyzwyczaisz, jest to naprawdę całkiem proste i możesz z łatwością sprawić, by elastyczny czas pracy działał na Twoją korzyść.
Najprostszy sposób opisania elastycznego czasu pracy to:
- Masz określoną liczbę godzin, które musisz przepracować w ciągu tygodnia, np. od poniedziałku do piątku.
- Jeśli przepracujesz te godziny, będziesz mógł pracować
- Możesz zaczynać pracę o dowolnej porze i kończyć o dowolnej porze
- Musisz jednak być obecny w biurze, przy biurku w siedzibie firmy, w głównych godzinach pracy, które różnią się w zależności od firmy
- Podstawowe godziny pracy to często godziny szczytu w porze lunchu lub czas największego natężenia ruchu w danym biurze. Ma to na celu zapewnienie w tym czasie jak największej liczby pracowników.
- W poszczególnych działach mogą obowiązywać ustalenia zapewniające pełną obsadę kadrową, np. określona liczba osób pracuje w tym tygodniu w systemie elastycznego czasu pracy, a określona liczba nie pracuje itp. To również zależy od firmy i potrzeb kadrowych.
Elastyczny czas pracy to świetny sposób, aby mieć wszystko - wystarczająco dużo czasu przy biurowym krześle, aby wykonać swoją pracę, ale także swobodę robienia tego, co chcesz robić poza pracą, bez stresu.
Czy pracujesz w elastycznym czasie pracy?
Autor
Justyna Kołodziej
Redakcja postowanie.pl
Polecamy
Najnowsze
5 powodów, dla których źle zaprojektowane biuro zmniejsza produktywność
Projekt biura jest o wiele ważniejszy niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tylko o to, jak biuro wygląda, ale o to, jak się w nim czuje, jak... [...]