Typy niszczarek do dokumentów

Każde przedsiębiorstwo powinno dbać o swoje bezpieczeństwo poprzez niszczenie zbędnych dokumentów, jakie znajdują się w firmie i są już nie aktualne. Wszystkie informacje i dokumenty dotyczące firmy, jej pracowników oraz klientów i partnerów muszą być poufne, ponieważ stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i wpływają na jego pozycję rynkową. Kiedy dokument przestaje być potrzebny, musi zostać zniszczony tak, by nikt nigdy nie odtworzył jego zawartości. Jeśli tylko firma w swojej normalnej działalności wykorzystuje duże ilości cennych danych, posiadanie przez nią niszczarki do dokumentów papierowych i plastikowych nośników (m.in. płyt CD) jest koniecznością.  (https://lobos.pl/niszczarki-dokumentow,cat226355.html)

Podział niszczarek

Jak jest to w przypadku wszystkich urządzeń biurowych, podziały niszczarek można tworzyć w oparciu o różne kwestie. Najistotniejszy jest jednak zawsze sposób niszczenia dokumentów oraz to, czy można niszczyć także nośniki dane inne od papierowych. Warto jest też zwracać uwagę na wydajność będącą często funkcją wielkości.

Metoda cięcia

Dwa główne typy niszczarek wyróżniane pod względem sposobu cięcia dokumentów to niszczarki paskowe i ścinkowe. Pierwszy z tych typów wykorzystywany jest w mniejszych firmach, gdzie ryzyko wycieku danych nie wiąże się z tak dużymi konsekwencjami. Dokumenty są cięte na paski. W niszczarkach ścinkowych każdy taki pasek jest jeszcze cięty wszerz na fragmenty o określonej długości. Ogromnie utrudnia to odtworzenie dokumentu.

Bezpieczeństwo niszczarek

Wielkość i wydajność

Niszczenie dokumentów to proces, który wymaga czasu. W dużych firmach czasami okazuje się, że to wielkie przedsięwzięcie. Dlatego też duże firmy będą kupować znacznie większe i tym samym wydajniejsze urządzenia. Dla najmniejszych podmiotów wystarczające są niszczarki radzące sobie na raz z 5 kartkami. Największe korporacje wykorzystują urządzenia mielące do tony papieru na godzinę.

Poziom bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo niszczarki to poziom trudności odtworzenia dokumentu po zmieleniu w urządzeniu.

Norma DIN 66399 opisuje 7 takich poziomów odpowiednich dla dokumentów różnego typu:

Poziom I – dokumenty z wewnętrznymi danymi firmy – paski o długości 12mm;

Poziom II – korespondencja wewnętrzna – paski 6mm lub ścinki o powierzchni 800mm2;

Poziom III – dokumenty z danymi wrażliwymi i poufnymi – ścinki 320 mm2;

Poziom IV – dokumenty z danymi szczególnie wrażliwymi i poufnymi – ścinki 160 mm2;

Poziom V – dokumenty tajne – ścinki 30 mm2;

Poziom VI - dokumenty tajne specjalne chronione – 10mm2;

Poziom VII – dokumenty ściśle tajne – ścinki 5mm2.

Autor

Michał Mika

Redakcja postowanie.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@postowanie.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z odpowiednim wyposażeniem biura.

Jak wybrać dobrą niszczarkę?
Jakie są rodzaje niszczarek?
Czy inwestycja w drukarkę jest odczuwalna?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.