Drukarka laserowa – czyszczenie i eksploatacja.

Od drukarek laserowych oczekujemy szybkiego i precyzyjnego wydruku wielu kopii dokumentów. Jednak od czasu do czasu pojawiają się pewne komplikacje, które znacznie utrudniają nam prace z drukarką. Niestety drukarka jak każde inne urządzenie ma prawo czasem zaszwankować i trzeba sprawdzić, czy aby nie zapomnieliśmy o jej regularnym przeglądzie i czyszczeniu. Jeśli drukarka nagle wypuszcza nam rozmazane plamy tuszu na papierze lub dziwne wzory na dokumencie, to znak że z pewnością przyda jej się czyszczenie.  (https://lobos.pl/drukarki/drukarki-laserowe-kolorowe,cat226414.html)

Jak jednak uprzedzić takie sytuacje i przeprowadzić czyszczenie odpowiednio wcześnie?

Kiedy czyścic drukarkę i czy można to wykonać samodzielnie nie wzywając serwisu?

Zacznijmy od objawów które powinny nas zaniepokoić wcześniej, sygnalizujących czas na konserwację i czyszczenie. Należą do nich przede wszystkim częste wciąganie papieru i blokowanie pracy drukarki, zaginanie papieru w trakcie wydruku, czarne smugi na papierze zamazujące precyzyjność wydruku. Pomimo tego że drukarki laserowe z racji swojej budowy wymagają dużo rzadziej czyszczenia niż drukarki atramentowe, to jednak przy codziennym użytkowaniu i wykonywaniu licznych kopii, każda drukarka zbuntuje się i przestanie dobrze funkcjonować, jeśli o nią nie zadbamy.

Czyszczenie drukarki

Toner drukarki laserowej jest szczelnie zamkniętym pojemnikiem, o bardzo szczególnej technologii i pozyskiwaniu jakości druku, jednak nawet najlepsza technologia czasem zawodzi. Jeśli zauważymy już powyższe sygnały alarmowe wysyłane przez drukarkę, to możemy zastosować kilka czynności które wpłyną na poprawę działania. Po pierwsze odłączmy drukarkę od zasilania, wyjmijmy papier, a następnie przy pomocy wcześniej przygotowanej ściereczki i środka do czyszczenia drukarek, starannie przetrzyjmy całą obudowę drukarki.

Płyn do czyszczenia drukarki

Płyn do czyszczenia można łatwo znaleźć w każdym sklepie komputerowym lub w supermarkecie, gdzie w ofercie mają podobne sprzęty. Po wyczyszczeniu obudowy czas na konserwację i czyszczenie elementów wewnętrznych. Przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdźmy w instrukcji informacje na ten temat. Jest to bardzo ważne ponieważ każda drukarka ma nieco inną budowę wewnętrzną i trudno jednoznacznie powiedzieć, w którym miejscu znajdują się poszczególne elementy.

Jeśli nie zapoznamy się z instrukcją, to możemy uszkodzić całe urządzenie. Bardzo delikatnie podchodźmy do kartridża z tonerem, który można bardzo łatwo uszkodzić i rozsypać proszek. Po wyjęciu tonera połóżmy go delikatnie na przykład na ręczniku papierowym lub innej ściereczce, a następnie delikatnie przetrzyjmy całe gniazdo tonera oraz podajnik papieru.

Konserwacja drukarki

Do konserwacji drukarki nie wolno używać detergentów w sprayu ani ściereczki mocno nasączonej zwykłą wodą. Nie używajmy też odkurzacza, ani suszarki do włosów, tylko delikatnych ściereczek i specjalnie do tego przeznaczonych preparatów.

Autor

Michał Mika

Redakcja postowanie.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@postowanie.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z odpowiednim wyposażeniem biura.

Jak wybrać dobrą niszczarkę?
Jakie są rodzaje niszczarek?
Czy inwestycja w drukarkę jest odczuwalna?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.