Jak działa drukarka laserowa?

Wady i zalety drukarek laserowych

Jeszcze kilka lat temu na drukarkę laserową mogli sobie jedynie pozwolić najzamożniejsi. Obecnie ceny tych urządzeń są już mocno zróżnicowane, a dzięki temu bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika. zaletą będzie między innymi szybkość wydruku oraz trwałość. W porównaniu do drukarki atramentowej zadrukowana laserowo kartka nie będzie podatna na rozmazywanie tuszu. Natomiast sam proces zadrukowania w drukarce laserowej może powodować problemy z podaniem papieru. Te wszystkie siły, które działają na kartkę doprowadzą do sytuacji, w której może się ona blokować w miejscu niepożądanym. Teoretycznie problem powinien oczywiście się rozwiązać, gdy zdecydujemy się na nieco droższe urządzenie. (https://lobos.pl/drukarki/drukarki-laserowe-kolorowe,cat226414.html)

Zasada działania

Drukarki laserowe składają się z trzech podstawowych elementów. Będzie tam elektronika, która służy do zarządzania całą drukarką oraz odpowiada za komunikację z komputerem. To właśnie ten element odpowiada za przesyłanie poleceń do drukarki i będzie sterować jej poczynaniami. Drugi zespół określa się jako zespół zaczerniania papieru. Jak sama nazwa wskazuje to właśnie tutaj odbywa się nanoszenie odpowiedniego tekstu na papier. Zespół taki składa się z bębna światłoczułego oraz lasera, tonera i części transportowej. Na pierwszym etapie pracy bęben jest naładowany na swojej powierzchni ujemnym ładunkiem elektrostatycznym. W środku tworzy się ładunek dodatni.

Tusz w drukarce

Zadaniem lasera będzie unikanie tych miejsc, gdzie ładunek jest ujemny i dzięki temu tworzyć się będą te miejsca, gdzie proszek z tonera będzie przyciągany. W ten sposób będzie można mówić o tym, że nadruk będzie powstawał w takiej formie, na jakiej będzie nam zależało. Ostatnim zespołem będzie mechanizm podawania papieru, który służyć będzie transportowaniu kartki przez całe urządzenie. Następnie dostaje się ona do rąk użytkownika. Mechanizm działania drukarek kolorowych jest dużo bardziej skomplikowany, ponieważ proces dokonuje się cztery razy osobno dla każdego składnika CMYK.

Eksploatacja

Koszty użytkowania drukarek laserowych uznawać można za zależne od tego jakie są potrzeby. Jeśli interesować nas będzie dobra jakość wydruku nawet monochromatycznego warto kupować drukarki laserowe. Wszelkie zamienniki na pewno zmniejszą jakość druku. Jeśli drukuje się wyłącznie czarno biały tekst i jakość nie będzie miała dla nas tak dużego znaczenia to można rzeczywiście oczekiwać, że uda się drukowanie laserowe realizować stosunkowo tanio i szybko, w ten sposób nie będziemy ponosić dużych kosztów przy licznym drukowaniu.

Autor

Michał Mika

Redakcja postowanie.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@postowanie.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z odpowiednim wyposażeniem biura.

Jak wybrać dobrą niszczarkę?
Jakie są rodzaje niszczarek?
Czy inwestycja w drukarkę jest odczuwalna?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.