Co należy wiedzieć o zespole cieśni nadgarstka?

Praca w biurze jest generalnie bezpiecznym miejscem i oczywiście pracodawca ma prawny obowiązek zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy. Pracodawca nie może jednak wykluczyć, że w związku z wykonywaną pracą może dojść do rozwoju przewlekłego schorzenia, np. urazu RSI (ang. repetitive strain injury) lub bólu dolnej części pleców. Kluczem jest świadomość.

Innym schorzeniem, które jest związane z pracą biurową, jest zespół cieśni nadgarstka. Wiemy o nim mniej, więc zróbmy krótki przegląd tego, co to jest.

Zespół cieśni nadgarstka, w skrócie CTS, to sytuacja, w której nerw w nadgarstku jest uciskany. Powoduje to ból, drętwienie i uczucie mrowienia w palcach i całej dłoni. Może to również powodować problemy z efektywnym chwytaniem przedmiotów.

CTS występuje rzadziej niż RSI, ale nadal stanowi problem. Jedynym sposobem na jego wyleczenie jest wyeliminowanie czynników powodujących ucisk, np. stosowanie podpórki pod klawiaturę podczas pracy przy biurku lub zwracanie uwagi na sposób pisania. Zobacz ten film, aby zapoznać się z kilkoma pomysłami ćwiczeń, które mogą pomóc.

Nowoczesne krzesła biurowe są obecnie zazwyczaj ergonomiczne, a nawet te, które nie są, zostały zaprojektowane z myślą o zdrowiu. Należy również uważać, aby ból dolnej części pleców nie stał się kolejną przewlekłą dolegliwością, dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu podnóżków i upewnić się, że biurko do pracy w domu zapewnia wsparcie, a nie tylko modę!

Czy kiedykolwiek cierpiałeś na CTS? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach!

Autor

Michał Mika

Redakcja postowanie.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@postowanie.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z odpowiednim wyposażeniem biura.

Jak wybrać dobrą niszczarkę?
Jakie są rodzaje niszczarek?
Czy inwestycja w drukarkę jest odczuwalna?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.